Finanční gramotnost pro studenty

11.05.2021

"Ze života" aneb Jak NEVYPADÁ finanční gramotnost

"Ne všichni mají stejné možnosti a výhodnou startovací pozici jako jsem měl já. V době, kdy jsem studoval (spíše jsem občas navštívil) střední školu, jsem neměl žádné povinné výdaje. Jinak řečeno jsem si platil jen zábavu. Bydlení, stravu, cestu do školy, oblečení a další nezbytné výdaje mi platili rodiče. Volného času, jsem měl také poměrně hodně, jelikož jsem domácí přípravě moc nedával. Takže otázkou zůstává jak efektivně jsem s ním naložil. Nijak. Fotbal - sociální sítě - PC hry, takže čas plně využitý, avšak přínos do budoucna nulový.

Letní prázdniny jsem trávil na brigádách, většinou tvrdou a špinavou prací, abych měl z čeho platit své "provozní" výdaje na večírky, značkové oblečení a zábavu. Bohužel jsem nebyl vzdělaný ve finanční gramotnosti, a tak jsem vždy jen spotřebovával a neinvestoval. Utrácel jsem peníze za věci, které mi přinášely krátkodobý užitek. V říjnu mi obvykle docházely peníze a já neměl moc možností, jak získat další, jelikož jsem neuměl nic, co bych mohl dělat v době mezi koncem školy a večerem. Jedinou možností, kterou jsem v té době viděl, bylo sázení na sportovní zápasy, které jsem později rozšířil o ruletu. Avšak tento způsob "práce" mě nikdy do kladných čísel nepřivedl."Chodíte na brigády?

Vyděláváte si při studiu peníze?

Dostali jste nějaký větší obnos peněz?

Máte následující možnosti, jak s penězi naložit:

a) Všechno utratit (tak jako já)

Značkové oblečení, bujaré večírky, hry nebo herní konzole... to vše si najednou můžete koupit. Získáte obdiv, kamarádi Vám budou závidět, budete IN, budete se bavit uspokojíte své potřeby a budete mít radost. Ale jak dlouho Vám radost zůstane a jaký to má pro Vás přínos? Vše zmíněné nám přináší krátkodobou radost. Odměnit se je samozřejmě potřeba, ale určitě nikdy na to nepoužívejte všechny své zdroje.

b) Ušetřit a čerpat z nich po celý školní rok

Jste spořivý typ, který si rád vytváří svou hromádku peněz pro případ zajímavé koupě? Není od věci mít hromádku peněz, do které můžete v průběhu školního roku sáhnout. Nikdy totiž nevíte, jaká příležitost ke koupi se Vám naskytne. Ale je rozumné nechat peníze ležet jen tak?

c) Investovat

Když se zde bavíme o investování, nemusíme hned myslet na investice do akcií, dluhopisů, provádění obchodů na forexu, nakupování kryptoměn (např. Bitcoin) či drahých kovů... Investujte do něčeho, co Vám následně pomůže generovat další peníze. Na výběr je opravdu spousta možností, například:

  • Klasický obchodní model "levně nakoupit & draho prodat". Jestli máte přístup k něčemu, po čem je ve Vašem okolí poptávka, máte s tímto modelem vyhráno.
  • Nakupte cokoliv, co můžete za úhradu pronajímat nebo s čím můžete (pokud jste dostatečně zruční) prodávat danou službu. Může jít o fotoaparát, nářadí nebo sekačku na trávu, nebojte se ale zapojit fantazii a pustit se i do něčeho méně obvyklého.
  • Zaplaťte si kurzy: programování, projektování, tvoření webu, grafické editory, trenérství, výživa,... Naučte se novým dovednostem a rozvíjejte se v tom, co Vás opravdu baví. Zvýšíte tím svou "hodnotu" a rozšíříte si možnosti uplatnění a přivýdělku. A jak poznáte, že je to pro Vás "to pravé"? Prostě když se do té činnosti pustíte, ztrácíte pojem o čase.

Zkrátka INVESTUJTE DO SEBE. Čtěte knížky, navštěvujte vzdělávací semináře, webináře, poslouchejte podcasty s kvalitním obsahem,... Jednou se Vám to vrátí. Možností je mnoho, stačí se rozhlédnout. Hledejte příležitosti a možnosti ve svém okolí.

Investujte a můžete tak přijít v průběhu studia ke krásnému výdělku a našetřit pěknou částku, kterou můžete v budoucnu opět použít na investici a/nebo zábavu. Základním předpokladem pro úspěšnou investici je skutečnost, že budete zainteresovaní do něčeho, co vás baví, čemu rozumíte, v čem jste dobří, co vás bude motivovat.

Není potřeba investovat 100% vydělaných prostředků. Lze využít některý z principů, které jsou ve financích doporučovány:

  • 90 % investovat : 10% nechat si na zábavu
  • 80 % investovat : 20% zábava
  • Variant je plno, záleží na přístupu a možnostech konkrétního člověka.

Pokud s tímto začnete už během studentských let, můžete získat mnoho hodnotných zkušeností, které se Vám mohou v dospělosti hodit. Získáte jeden z mnoha návyků, který je zapotřebí k finančnímu zdraví.

Jak si najít brigádu, když nemám při škole vůbec žádný čas?

Nemáte čas? Kolik hodin strávíte na sociálních sítích, sledováním Netflixu, TV, hraním videoher...? "Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod."