Finanční gramotnost?

20.04.2021

Slýchávám názory, že finanční gramotnost není třeba představovat. Znějí třeba nějak takhle: "Mám přece rozum." nebo "Když na to nemám, tak si to nekoupím." Data o počtu exekucí a insolvencí ale mluví jasně. Přestože jsou podle průzkumu Češi v rámci EU národem nejméně ohroženým chudobou, ke konci roku 2020 bylo vedeno v České republice 4 300 000 exekucí (Zdroj.).

Jak je to možné? Lidé nerozumí podmínkám produktů, platí za ně zbytečně vysoké částky, nezvládají splácet, jsou nezdravě zadlužení, dostávají se o dluhových pastí, žijí od výplaty k výplatě, nespoří si a nemyslí na budoucnost. Opravdu je tedy osvěta o finanční gramotnosti zbytečná? Nemyslím si.

S penězi se setkává už od útlého věku každý z nás. Jsou předmětem rozhovorů našich rodičů, dostáváme je od babiček a dědečků k různým příležitostem. Někteří dostávají pravidelné kapesné, jiní pro jejich získání vynakládají své úsilí na brigádách. Tímto samozřejmě celý kolotoč okolo peněz a jejich hodnoty pouze začíná. Po penězích touží snad všichni - děti, dospělí, důchodci, pracující, lidé bez domova,... Ještě se mi nestalo, aby mě na ulici někdo zastavil s prosbou o práci nebo rohlík. Vždy chtěl už tu finální komoditu, peníze. Proč jsou pro nás tak důležité? Zdraví, lásku ani spokojenost si za ně samozřejmě nekoupíme. Mohou nám zpříjemnit bytí na tomto světě. "Peníze jsou přece až na prvním místě."

Peníze jsou prostředkem, jehož prostřednictvím uspokojujeme své potřeby po výrobcích a službách. Pomáhají nám získat to, po čem toužíme. Na tom samozřejmě není nic špatného. Je důležité mít v životě nějakou radost a míru uspokojení. Je ale také potřeba umět si rozvrhnout finance tak, abychom za uspokojování potřeb neutráceli všechny naše prostředky. Jelikož peníze jsou všude kolem nás a setkáváme se s nimi prakticky po celý život, většina lidí nabyla názoru, že penězům rozumí, nepotřebují žádné rady a jen oni ví, jak se svými těžce vydělanými penězi naložit nejlépe. Přesně proto, že peníze málokomu padají samovolně do klína, je potřeba s nimi umět zacházet tak, aby:

  • nám poskytovaly ochranu,
  • pokryly náš životní standard,
  • neztrácely hodnotu
  • a v ideálním případě docházelo k jejich množení, aniž bychom museli vynakládat další velké úsilí.

K tomu všemu potřebujeme znát základy finanční gramotnosti, fungování finančního trhu a produktů, které se na něm vyskytují. Bohužel jsem neměl to štěstí, abych ve svých studentských letech byl obeznámen s taji finančního světa. Tahle neznalost mě stála spoustu chyb a neideálních rozhodnutí. Rád bych své zkušenosti předával dál. Chci zejména mladým lidem pomoct získat zdravé návyky v zacházení s penězi a ukázat jim to nepřeberné množství možností, které finanční svět nabízí. Říká se, že jsme zrcadly svých rodičů. A je tomu bezpochyby tak. Většina z nás (ať už vědomě nebo nevědomě) přebírá nejen dobré, ale i ty méně ideální vzorce chování právě svých stvořitelů. Stejně tak je tomu samozřejmě i s návyky ohledně hospodaření s penězi. Abychom se stali dobrým vzorem pro své potomky, je bezpodmínečně nutné osvojit si alespoň určitou úroveň finanční gramotnosti.