Cestovní pojištění

12.07.2022

"Hlavně ať to není drahé"

Tento článek vznikl především pro ty, kteří se chystají do zahraničí na dovolenou a řeší cestovní pojištění. 

Pojištění léčebných výloh

... je hlavní riziko, kvůli kterému se cestovní pojištění uzavírá. Pro naší peněženku nemůže být nic horšího, pokud jsme ošetřování nebo hospitalizování v zahraničním soukromém lékařském zařízení. Náklady se mohou vyšplhat do výše desítek milionu korun. Z důvodu že snad všechny pojišťovny umožňují sjednat cestovní pojištění online, považuji za nutnost napsat pár řádků na toto téma.

"Šetřete na ceně, ne na kvalitě", tak zní aktuální reklamní slogan supermarketu Billa. Já si ho dovolím zneužít ke svým účelům a troufám si otevřeně říci, že toto platí i u cestovního pojištění. Chceme jej mít rychle uzavřeno za co nejnižší cenu a hurá vyrazit. Mnohdy se zapomínáme podívat na to, co jsme vůbec uzavřeli. Apeluji na všechny, aby věnovali  5 minut svého života rozumnému nastavení produktu. Protože až se něco stane, může být pozdě. 

Při analýze trhu jsem narazil na produkty pojišťoven s limity plnění v rozpětí 2 500 000 Kč - neomezeně. Líbí se mi myšlenka bezlimitního pojištění. Pojistěte se rozumně a mějte čistou hlavu.

Přibalte i pojištění odpovědnosti

Pokud nemáte uzavřeno pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě (pojistku na blbost), tak doporučuji toto připojištění přibalit do cestovního pojištění. V případě že pojistku na blbost již máte, ověřte zda se vztahuje i události, které způsobíte v zemi, do které cestujete.

Pojedeme autem

Rozhodli jste se vyrazit na dovolenou vlastním autem? Porucha, nehoda, defekt, vybitá baterie, záměna paliva a mnoho dalších nástrah čeká na všechny motoristy. Co byste dělali, kdyby k takové události došlo? Na kolik by vyšel odtah vozidla z vaší cílové destinace zpět do ČR? Pokud je to hodně, připojistěte se. 

Jestliže máte pojištění asistence vozidla sjednáno k povinnému ručení resp. havarijnímu pojištění, projděte si pojistné podmínky a zjistěte si s jakými limity můžete počítat. 

Co je zbytečné pojišťovat

Prkotiny. Vždy si řekněte, co od pojištění očekáváte a podle toho se rozhodujte.

Na co pamatovat?

  • Po uzavření cestovního pojištění si nezapomeňte vytisknout (resp. uložit do mobilu) asistenční kartičku, na které jsou uvedeny všechny důležité kontaktní údaje pojišťovny a asistenční služby.
  • V případě lékařského ošetření/hospitalizace si vyžádejte lékařskou zprávu a všechny dokumenty (včetně účtu za lékařské úkony) uschovejte, pro následné doložení pojišťovně. 
  • Je-li to možné, tak v případě nastání pojistné události prvně kontaktujte pojišťovnu/asistenční službu, domluvte se na dalším postupu a řiďte se jejími pokyny.