Má smysl investovat do havarijního pojištění?

25.01.2021

Někteří havarijní pojištění považují za luxusní produkt a zbytečně vyhozené peníze, jiní na něj nedají dopustit. Pojďme se tedy společně podívat na to, co je jeho hlavním smyslem.

Z havarijního pojištění jsou hrazeny škody vzniklé na našem vozidle. To je zásadní rozdíl ve srovnání s povinným ručením, které v základu kryje pouze škody způsobené třetí straně (pokud není kombinováno s připojištěním např. skel nebo střetu se zvěří).

Důležité je také to, že havarijní pojištění nás nechrání jen v případě havárie! Naší peněžence ulehčí i při odcizení vozidla, vandalismu a působení živlů. Některé pojišťovny nabízí ochranu proti zmíněným rizikům souhrnně v jednom balíčku, jiné naopak umožňují možnost volby jednotlivých rizik individuálně podle potřeb klienta.

Havarijní pojištění nepatří mezi ta levná, proto je namístě zvážit, jestli ho opravdu potřebuji. V rozhodování Vám mohou pomoci např. následující otázky:

  • Jsem závislá/ý na autě?
  • Mám bokem našetřeno tak, že v případě havárie budu mít k dispozici potřebnou částku na opravu?
  • Pokud auto totálně zruším, budu mít na nové?
  • Je moje auto atraktivní pro zloděje?
  • Co když mi vandal ukopne zrcátko / klíčem poškrábe lak / rozbije okénko?
  • Může mi na auto spadnout větev / strom / stožár?
  • Parkuji v povodňové oblasti?
  • Co když mi auto poničí kroupy?
Možná Vás dokonce napadají další "katastrofické" scénáře. V každém případě je rozdíl, pokud se něco semele a škodu mi uhradí pojišťovna, nebo budu muset sáhnout do vlastní kapsy, což může hodně bolet. Stejně jako u dalších produktů si význam havarijního pojištění uvědomíme až ve chvíli, kdy je potřeba hradit vzniklou škodu.

Doporučení

Nechávejte si své havarijní pojištění přepočítávat každý rok! Cena, kterou zaplatíte, se odvíjí od hodnoty vozidla - ta běžně v čase klesá. Může se ale také stát, že vzhledem k situaci na trhu oproti předešlému roku vzroste (a tím bude vyšší i případná škoda, kterou bude potřeba uhradit).

Tip na závěr

Pokud nechcete havarijní pojištění, ale rádi byste měli sjednané pojištění skel a střetu se zvěří, lze se připojistit k povinnému ručení.


Pokud si chcete sjednat havarijní pojištění, připojistit se k povinnému ručení nebo Vás jen napadá nějaká otázka, neváhejte mě kontaktovat.