Jak si vylepšit rozpočet

18.06.2021

Jste překvapeni výsledkem sestaveného rodinného rozpočtu nebo ani ne? Je rozhodně skvělá zpráva, pokud Vaše příjmy převyšují výdaje a zároveň dokážete spořit. Co ale dělat, pokud se nacházíte v červených číslech nebo nejste spokojeni s výší částky, kterou spoříte? Nezbývá nic jiného, než provést revizi svého rozpočtu a najít příčinu problému či možnost, kde ušetřit, případně kde přidat.

Pokud jste v červených číslech, jsou dvě možnosti, a to buď hodně utrácíme nebo málo vyděláváme. Nejčastější příčina? Příliš vysoce nastavený životní standard, který nejsme schopni uživit. 

Na následujících řádcích uvádím pár mých základních doporučení, které vás dovedou k lepšímu výsledku rozpočtu.

1) Zbavte se drahých dluhů

Ukrajují splátky úvěrů velkou část z Vašich prostředků? V tom případě je potřeba se těchto dluhů zbavit. V žádném případě nepřestávejte platit, jelikož proti Vám ve většině případů stojí silný hráč (banka, nebankovní poskytovatel). Oslovte své věřitele a domluvte se na úpravě splátkového kalendáře, zkuste dluh refinancovat či slučte všechny dluhy do jednoho, z důvodu získání lepších podmínek. Pokud je situace opravdu neúnosná, doporučuji kontaktovat odbornou pomoc, např. https://www.clovekvtisni.cz/potrebuji-pomoci. Ještě si dovolím připojit k dluhům dvě doporučení:

  1. Pokud to není nutné, tak si nepůjčujte a na spotřební věci (dárky, dovolené...) NIKDY.
  2. V případě, že už jste nuceni si nějaké peníze vypůjčit, vynechte z toho své známé. Nikdy nevíte, co nastane, zda budete schopni splácet a i kdybyste měli sebelepší vztah, nesplácení dluhu ho může rozvrátit.

2) Spoření a tvorba finanční rezervy

Abyste se vůbec dokopali k nějaké změně, je většinou potřeba zažít si nedostatek, dostat se pod tlak, spálit se. Jinak vůbec nic na svých zavedených vzorcích chování nezměníte. Proto v okamžiku, kdy Vám přijde výplata, část z ní si odložte bokem a po zbytek měsíce (roku) si jí nevšímejte a hospodařte pouze se zbytkem rozpočtu.

Co tímto získáte? Disciplínu, pravidelné spoření, tvorbu finanční rezervy, prostředky k investování. Naučíte se hospodařit s omezeným rozpočtem a někdo dokonce získá motivaci pro zisk dalšího příjmu.

Takto naspořené peníze v budoucnu můžete využít k zajištění klidného stáří, vzdělání dětí, cestování po světě... Lze je také využít pro případ nenadálé události, které nás v životě potkávají (dlouhodobý výpadek příjmu, načekaná událost v rodině, mimořádný výdaj v domácnosti...).

Kolik si pravidelně spořit? V literatuře se nejčastěji objevuje hodnota 20 % z příjmů, samozřejmě záleží na individuálních možnostech. V době blahobytu by to ale mělo být víc.

Finanční rezerva? Klišé, které je opakováno stále dokola, ale mnohými lidmi podceňováno. Balík prostředků, který nám slouží pro srovnání se s nečekanými výdaji. Krátkodobá pracovní neschopnost, pokažený spotřebič, porouchané auto...? Na to vše lze naspořené peníze využít, aniž by tyto nenadálé události zásadně narušily Váš rodinný rozpočet, případně Vás ochrání před tím, abyste si museli brát drahou půjčku.

Doporučení k finanční rezervě:

  • výše rezervy = 3-6x měsíční výdaje, v ideálním případě 12x
  • uložení = běžný či spořící účet, přestože na nich peníze reálně ztrácejí svou hodnotu, pro vás je priorita rychlá dostupnost
  • ujasněte si, k jakým účelům rezervu máte a proč je důležitá

3) Snižte náklady na bydlení

Bydlíte v nájmu, který ukrajuje velkou část z Vašich příjmů? Zamyslete se, zda byt, ve kterém žijete, odpovídá Vašim příjmům a zda využíváte a potřebujete všechny jeho vlastnosti. V případě, že máte pochybnosti a myslíte, že byt je zbytečně drahý, tak se poohlédněte po jiném bydlení, které se nenachází v tak žádané lokalitě, případně ve stejné - lokalitě, ale menším bytu.

Bydlíte ve svém a splácíte vysokou splátku hypotéky? Popřemýšlejte, jaké máte možnosti bydlení a zda není pro Vás výhodnější byt prodat a koupit si něco méně nákladného.

Zde se zaměřte i na výdaje spojené se samotným bydlením. Energie, služby, TV, telefonování a internet. Zmíněné služby, už v dnešní době považujeme za samozřejmost k běžnému životu. Zamyslete se, kolik měsíčně platíte za využívání těchto služeb. Jaká část vašeho rozpočtu to je. Internet doma, v telefonu či tabletu...opravdu potřebuji?

4) Promyslete každou koupi

Každý nákup by měl být důkladně promyšlený. Jak ale správně o nákupu přemýšlet? Veškeré nákupy by měly být v souladu s našimi životními prioritami, cíli a finančním rozpočtem. Proto bychom si měli před každým nákupem položit následující otázky:

  1. Proč to chci koupit?
  2. K čemu mi to bude?
  3. Jaký užitek mi to přinese?
  4. Je cena adekvátní k mému rozpočtu?

5) Změňte životní styl

Vymaňte se z konzumního stylu života. Nechtějte vše, co mají lidé v okolí. Nezáviďte sousedům a přestaňte se porovnávat. Kupujte v menším množství, ale za to kvalitně, věci Vám budou sloužit delší dobu. Ulevíte tak nejen své peněžence, ale i planetě.

Kupujte méně, kvalitně a společensky odpovědné výrobky. Nekupujte značkové oblečení jen z důvodu být "IN".

"Opravdu potřebuji věci/služby...jaký užitek mi přinese..." tyhle otázky je potřeba si položit před tím, než uskutečním akt nákupu... Využívejte alternativy, které se nabízejí.

Místo obchoďáku běžte do lesa, místo párty navštivte rodinu, kamarády doma, na film se podívejte doma na legálních platformách. Jízda autem nám umožňuje dostat se pohodlně a nezávisle z bodu A do bodu B, ale je nezbytné nutně jezdit všude autem? Raději se vypravte pěšky, jezděte na kole nebo využijte MHD a autobusy. Ulevíte tím nejen ovzduší, ale prospěje to i Vašemu zdraví.

Nezapomínejte, že s autem nesouvisí jen náklady na pohonné hmoty. Musíte platit zákonem dané pojištění, s autem rovněž souvisí výdaje na opravu a údržbu.

6) Přestaňte platit kartou

Přestože, jsem platbu kartou uváděl jako přínos pro sestavování rozpočtu, tak v případě, kdy při platbě kartou nehledíte na korunu, toto doporučení se vás netýká. Já osobně považuji platbu v hotovosti za o dost bolestivější. Dát z ruky pana T.G.M. nebo přiložit kartu a pípnout, to je hodně velký rozdíl. Pokud to ale nevnímáte a umíte se hlídat i s kartou, tak v pořádku.

7) Zvyšte svůj příjem

Nevychází Vám finance a nechcete slevovat ze svého životního standardu? Je tady možnost zvýšení svého příjmu. Jak toho docílit? Možností se nabízí hned několik. Můžete začít v práci trhat normy, ale to vás kolegové asi nepochválí. Další možností je najít si nějaký přivýdělek. To jsou vše činnosti, u kterých je potřeba zvýšit Vaše pracovní úsilí. Co takhle ale využít věci, které už máte, aby začaly vydělávat? Pronajímejte byt, pokoj, garáž, auto, kolo, nářadí... Využijte svůj potenciál, své schopnosti a dovednosti. Nebo zvyšte své vzdělání, účastněte se kurzů a tím zvyšte svou cenu na trhu, odměna by Vás neměla minout.


Těchto sedm kroků je pouze výčet toho, co vše můžeme udělat. Určitě už teď Vás napadlo, co děláte a co by třeba šlo dělat jinak. Vše si musíte přizpůsobit svým možnostem a svojí situaci.