Jak (a proč) si pojistit bydlení?

01.02.2021

Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Někdo si myslí, že jde o jednu a též věc, a někdo bohužel ani neví, že něco takového existuje. Jedná se o dva druhy pojištění, které ideálně kombinujeme.

Co patří z hlediska pojištění do nemovitosti a co do domácnosti?

K tomu máme jednoduchou pomůcku: Představte si, že otočíte Váš byt/dům vzhůru nohama. Vše, co zůstane na svém místě, patří do pojištění nemovitosti. A to, na co zapůsobí gravitace, patří do pojištění domácnosti.  

a) Pojištění nemovitosti

Jak z poučky vyplývá, nemovitost zahrnuje stavbu jako takovou - tedy stěny, stropy, střechu, okna, okapy, omítky. Zároveň nemusí jít vždy o obydlenou budovu. Lze pojistit i vedlejší stavby, např. garáž, sklep, kůlnu nebo zahradní domek.

V rámci pojištění nemovitosti pojišťovny nabízejí mimo jiné připojištění: protipožárních a zabezpečovacích systémů, zařízení pro měření a regulaci, čidel, elektrických a plynových kotlů, tepelných čerpadel, klimatizace atd.

Tip pro vášnivé zahrádkáře - je možnost pojištění také okrasných dřevin, skalek, trávníků a jezírek.

b) Pojištění domácnosti

Sem řadíme vše, co při přetočení nemovitosti spadlo, tedy nejen veškeré vybavení bytu nebo domu (nábytek, elektrospotřebiče, televize, rádia, knihy, oblečení, sportovní potřeby, cennosti, domácí zvířata, kočárek, invalidní vozík,...), ale i věci na zahradě (zahradní nábytek, houpačka, trampolína, věci uložené v nebytových prostorách,...).

Pojišťovny i zde nabízejí širokou paletu připojištění: pojištění obsahu ledničky, věcí uložených v autě, nákladů na záchranu dat z média, malých plavidel a mnoho dalších.

Proti čemu se pojistit?

Nemovitosti i věci v domácnosti jsou pojišťovány na obdobná rizika: živly, loupež, vandalismus, přepětí, podpětí, zkrat, rozbití skel, vodovodní škody. Co například se mi může jako majiteli bytu/domu přihodit?

 • Můžu vyhořet,
 • na dům nám může spadnout strom nebo stožár,
 • střecha v zimě nevydrží pod tíhou sněhu,
 • vandalové posprejují fasádu,
 • někdo nám pokácí naše (okrasné) stromy na zahradě,
 • přepětí napáchá škody na tepelném čerpadle,
 • dojde k rozbití okna,
 • přijdou povodně a voda nás vytopí,
 • mohou mě navštívit zloději,...

Zmíněná i další rizika se samozřejmě odvíjí od polohy domu/bytu. Proto je před sjednáním smlouvy nutné provést důkladnou úvahu nad tím, jaká nebezpečí mi reálně hrozí a dle toho zvolit pojistná rizika. Rozdílná rizika budu uvažovat pro byt a jiná pro rodinný dům. V základních balíčcích pojišťoven bývají zpravidla zahrnuty pojištění proti živelným událostem (zjednodušeně oheň, voda, vítr). Lze ale připojistit také krádež, vandalismus, přepětí, podpětí, zkrat, rozbití skel, vodovodní škody atd.

Jakou pojišťovnu vybrat?

Nabídka jednotlivých pojišťoven se liší v balíčcích, ve kterých jsou pojištění nabízena, dále v rozsahu krytí a výlukách. Např. některá pojišťovna Vám uhradí škodu na bazénu/plotě/fotovoltaické elektrárně/markýze,... a jiná ne. Možností na výběr máme hodně.

Pojištění nemovitosti a domácnosti v zájmu klienta zpravidla kombinujeme. Zároveň je více než vhodné doplnění také o pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě ("pojištění na blbost"). Proč? To si probereme za týden. Odkaz na článek ZDE.


 • Nenašli jste odpovědi na své otázky?
 • Máte zájem o sjednání pojištění nemovitosti nebo domácnosti?
 • Nejste spokojeni se svým stávajícím pojištěním nemovitosti/domácnosti?
 • Nejste si jistí, jestli Vaše aktuální pojištění je dostatečné a v případě potřeby Vás opravdu chrání?
 • Chcete vybrat to nejlepší pojištění právě pro Vás?

Pokud jste si alespoň na jednu otázku odpověděli ANO, neváhejte mě kontaktovat.