Jak hospodařit s výplatou
Z předešlých článků už víme:
Nyní je tedy čas si ukázat, jak s vydělanými (získanými) penězi pracovat. Pro svou jednoduchost a přehlednost používám metodu 70:20:10, která nám pomáhá zajistit, abychom uhradili výdaje spojené s běžným životem, zbyly nám peníze na zábavu a ještě část uspořili.

Jak s touto metodou pracovat?
Svou výplatu/příjem prostě rozdělte na tři hromádky v poměru 70 : 20 : 10.
70 %
Z této hromádky uhraďte veškeré nezbytné výdaje spojené s běžným životem (nájem, energie, jídlo, drogerie, pohonné hmoty,...).
20 %
Tuto část peněz spořte/investujte! A za žádnou cenu na ně nesahejte. V prvé řadě si vytvořte dostatečnou finanční rezervu (minimálně 3x měsíční výdaje, ideálně ale výdaje na 6-12 měsíců). Jakmile máte finanční rezervu vytvořenou, je nutno popřemýšlet, jak uložit ostatní přebytkové peníze, aby zbytečně neztrácely svou hodnotu a v lepším případě se zhodnocovaly. Opět se nabízí celá škála možností: stavební spoření, doplňkové penzijní spoření či investice do cenných papírů či kovů. Jak přemýšlet o investicích a případně do čeho investovat, si řekneme někdy příště.
Tím, že budete pravidelně investovat, si otevíráte cestu k finanční svobodě/nezávislosti. Co to znamená? Že vaše příjmy z investic pokryjí vaše běžné výdaje, čímž se stáváte finančně nezávislými. 😊
10 %
Spotřebujte k vlastní zábavě či potěšení. Musíme se odměňovat! Myslete na to, že život není jen o škudlení a shromažďování peněz. K čemu nám jsou peníze, když si je neužijeme... Je potřeba také myslet na zábavu a životní radosti, ale je potřeba si stanovit limity.

Snažte se, aby se "hromádka 70" zmenšovala, "hromádka 20" rostla a "hromádka 10" zůstala stejná.
Pokud nejste schopni uspořit minimálně 20 % ze svých příjmů, bylo by vhodné popřemýšlet, jak to změnit.
P.S. I měsíčně uspořená stokoruna může za 10 let dát dohromady 15 000, pokud je ukládáte na správném místě 😊