Čekáte, zaplatíte...

23.06.2022

Otálíte s počátkem investování a máte plno důvodů, proč zrovna teď není ta správná chvíle začít? Co kdybych vám řekl, že cena za takové odkládání je stovky tisíc korun?

Př. Petr, Jan a Michal měli na vysoké škole společný sen, a to mít v 60 letech našetřené 2 mil. Kč.

Petr na nic nečekal a hned po státnicích se rozhodl, směřovat ke svému cíli. Měl před sebou dlouhý investiční horizont (35 let), takže mu stačilo pravidelně investovat cca 1 500 Kč/měsíčně. 

Jan začal s pravidelným investováním v 35 letech. Jeho investiční horizont byl 25 let. Aby naplnil svůj cíl, musel měsíčně investovat 3 038 Kč.

Michal začal s investováním až ve svých 45 letech. Měl tedy před sebou 15 let a potřebná pravidelná investice činila 7 160 Kč měsíčně.

Petr který začal investovat hned po škole, těžil z výhod dlouhodobého investování. Stačilo mu měsíčně dávat menší částku než Janovi a Michalovi. Celkově vložil nejmíň svých prostředků (628 tis. Kč) a zhruba 2/3 práce za něj odvedly jeho peníze.

Jan měl o 10 let kratší investiční horizont, potřebná investována částka byla dvojnásobná než u Petra. Celkově vložil 911 tis. Kč tj. o cca 300 tis. Kč více než Jan. 

Michalovi se oddalování počátku investování prodražilo. Měsíčně musel investovat částku 7 160 Kč. Celkově dal ze své kapsy 1,28 mil. Kč, což je dvojnásobek toho, co vložil Petr.

Jak jsem zmínil v úvodu, odkládání počátku investování nás může stát stovky tisíc, klidně i miliony. Tady je důkaz. Kdyby Jan začal investovat ve 25 letech jako Petr, ušetřil by cca 300 tis. Kč a Michal zhruba 660 tis. Kč.

Čím jsme mladší, tím delší máme investiční horizont. Čím delší investiční horizont, tím méně vlastních prostředků musíme vynakládat, protože za nás více odmakají naše peníze.

Výmluvy

25 let - "Teprve jsme začali vydělávat, chceme si užívat"
30 let - "Plánujeme svatbu, děti, takže teď se nám to nehodí"
35 let - "Máme děti, manželka je na MD, přišli jsme o jeden plat"
40 let - "Bereme si hypotéku"
45 let - "Hypotéka stále s námi, děti jsou ve škole, chceme normálně žít"
50 let - "Copak krademe?"
55 let - ...

Výmluv proč nezačít s investováním právě teď , je mnoho, ale důvody proč začít nyní, jsou závažné. 

Nehledejme výmluvu ale řešení.