Kolik stojí "jistota"?

16.06.2022

"Akcie jsou risk, spořící účet je jistota."

Máte před sebou dlouhý investiční horizont a jste konzervativní klient, který využívá pouze spořící účty? Jsou podílové fondy s vyváženou strategií vhodným řešením? Či investovat do "rizikových" akcií?


Březen 1997

V hospodě se potkají tři bývalí spolužáci (věk 35 let) Petr, Jan a Michal. Po probrání všech důležitých témat, tedy aut, bydlení a bývalých spolužaček se dostanou na téma investování. Shodou náhod všichni tři řeší stejný problém. Chtějí investovat 1000 Kč měsíčně po dobu 25 let, ale neshodnou se v názoru, kam peníze posílat. 

Petr je silně konzervativní člověk, v minulosti se spálil a nemá dobré zkušenosti s investování, preferuje jistotu, proto zvolil spořící účet.

Jan se lehce zajímá o svět financí a ví, že spořící účet ve většině případů nepokryje ani inflaci, ale zase nechce moc riskovat, a tak se rozhodne pro produkt s vyváženou strategií (50 % akcie, 50 % dluhopisy).

Michal četl v tehdy nově vzniklém časopise o investování, kde bylo zmíněno, jak investovat na dlouhodobém investičním horizontu. Dozvěděl se, že je zapotřebí investovat do dlouhodobých produktů, tedy takových, které mají vysoký podíl akcií. Michal není žádný troškař a rozhodl se investovat čistě do akcií. (100 % akciové portfolio)

Březen 2022

Spolužáci se opět sešli, ale nyní jím je už 60 let, do důchodu to mají kousek a vzpomněli si na téma, které probírali před 25 lety a říkají si, jak dopadli. Všichni investovali za svůj život stejně, tedy 300 000 Kč. Portfolia byla po celou dobu nezměněná.

Jak jsou tedy na tom dnes?


Ultrakonzervativní Petr - Spořící účet 

Zdroj: KFP kalkulačky
Zdroj: KFP kalkulačky

Petrovi vložené peníze přinesly celkový zisk ve výši 45 358 Kč. Na  svém spořícím účtu má tedy částku 345 358 Kč


Jan - Produkty s vyváženou strategií

Zdroj: KFP kalkulačky
Zdroj: KFP kalkulačky

Jan má tedy na svém účtu peníze ve výši 832 523 Kč, což je zhruba o 58 % více než má Petr.


Michal - Dynamická strategie

Zdroj: KFP kalkulačky
Zdroj: KFP kalkulačky

Michal díky "rizikovější" strategii dosáhl na výslednou částku 1 257 625 Kč.


Kolik tedy Petra stála jeho jistota?

! 900 000 Kč !

Takže kolik nás může stát ,,jistota"? Petra v tomto případě nominálně něco kolem 900 000 Kč. Ano, vyšší očekávaný výnos je spojen s vyšším kolísáním (akcie z krátkodobého hlediska kolísají), které je spojováno s vyšším rizikem. Opravdu je ale kolísání hodnoty akcií z dlouhodobého hlediska rizikem? :)