Tomáš Sasín...

V roce 2014 jsem nastoupil do svého prvního zaměstnání, stal se výdělečně činným občanem a konečně jsem si mohl dopřát věci, o kterých jsem celá studentská léta snil. V prvé řadě jsem si chtěl pořídit nové auto a jelikož se mi nechtělo čekat, až našetřím potřebnou částku, rozhodl jsem se půjčit si peníze v bance. Vybral jsem si krásnou Audi, ale z nákupu nakonec sešlo já usoudil, že mi vlastně ještě stačí mé staré. Půjčené peníze jsem ale nevrátil a nechal si je. Čas ubíhal a peníze se rozkutálely za spotřební věci a mě zbyly jen splátky, které mě po čase začaly štvát. Proto jsem se rozhodl částku zpět naspořit a úvěr splatit. 

V roce 2016 jsem si díky vlastní hlouposti zažil dopravní nehodu na motorce. S velkým štěstím to skončilo s motorkou na odpis a pouze s tříměsíční neschopenkou bez jakýchkoliv trvalých následků. Neměl jsem samozřejmě sjednané životní ani havarijní pojištění. Naštěstí v té době na mě nebyl nikdo závislý, takže pracovní neschopnost nikoho neohrozila a opravu motorky jsem prostě zaplatil ze svého.

S odstupem času u mě vznikla potřeba nějaké to životní pojištění si založit. Proto jsem oslovil pojišťováka, který mi měl pojištění zařídit. V té době jsem neměl pořádně tušení, jak vůbec pojištění funguje, proti čemu se lze chránit a jaké částky by měly být nastaveny, a tak jsem si nechal doporučit nastavení poradcem. Dlouhou dobu jsem žil v domnění, že jsem chráněn. Věřil jsem, že platím za rozumně nastavený produkt, který mi v případě potřeby poskytne ochranu, což jak jsem zjistil, by se nestalo. Měl jsem pojištěné maličkosti a rodina by zůstala nechráněna a nezajištěna.

V roce 2019 jsme s manželkou potřebovali zařídit hypotéku na koupi bytu, ale opět jsem neměl potřebné informace, ani čas pro detailní zkoumání nabídek. Chtěl jsem být loajální a oslovil jsem svou banku, avšak po naprostém amatérismu poradce jsme oslovili banku manželky, kde přístup byl sice profesionálnější, avšak v důsledku toho, že jsme oslovili pouze jednu konkrétní banku, jsme se připravili o možnost porovnání, zda dostáváme nejvýhodnější podmínky a nabídku v danou chvíli na trhu.

V roce 2020 se nám narodil syn a nabyli jsme dojmu, že je nejvyšší čas připravovat mu finanční základy pro budoucnost. Zmocnila se nás potřeba začít shromažďovat finanční prostředky na místo, kde se budou efektivně zhodnocovat a rozmnožovat, ale nevěděli jsme, jaké jsou možnosti na trhu, co je efektivní a pro naší situaci vhodné.

Přestože jsem strávil několik let ve školském systému ČR, nikdy jsem nebyl seznámen s produkty vyskytujícími se na trhu, natož jejich fungováním. Mí rodičové toto téma řešili tím způsobem, že peníze ukládali pod polštář, pojištění nechávali na pojišťovákovi bydlícím ve vsi a hypotéku jim sjednávala paní, u které měli sjednáno stavební spoření. Více se o tomto tématu nemluvilo a já ani necítil potřebu se o tyto věci zajímat. S odstupem času jsem si uvědomil, že alespoň elementární znalosti jsou zapotřebí a začal jsem se více věnovat fungování finančního trhu v ČR. Vše tohle mě přivedlo k myšlence, že určitě nejsem jediný, který má tyto problémy a rozhodl jsem se rozšiřovat obzory a pomáhat se sjednáváním i ostatním lidem.

Zažil jsem pocit nevědomí, neznalosti a teď s odstupem času vím, že to moudré nebylo. Bez finanční gramotnosti, která mimo jiné zahrnuje znalost fungování finančního trhu a produktů, nemůžete nastavit efektivně své služby. Za své hlavní poslání tedy považuji zvyšování finanční gramotnosti klientů a široké veřejnosti.

Vzdělání

Samozřejmostí jsou povinné profesní zkoušky u České národní banky nezbytné k získání odborné způsobilosti v jednotlivých oblastech finančního poradenství. Dále jsem absolventem vysokoškolského studia v oblasti ekonomie.

Všechny nabyté vědomosti v praxi propojuji ku prospěchu klienta. V oboru se stále vzdělávám, sleduji novinky a usiluji o to, abych nabízel pouze ty nejkvalitnější produkty, které jsou v danou chvíli na trhu k dispozici.